ПРИЙОМНІ СІМ'Ї

Родина – це найближчі та найрідніші люди, які допомагають нам у будь-яких життєвих ситуаціях і постійно дарують нам своє тепло. Родина – це безпечний і затишний рідний дім, це наш маленький світ в якому знаходиться все для нас дороге, звичне і зрозуміле.

На жаль, багато дітей в Україні не знають що таке родина, батьківська любов і турбота. Із кожним днем проблема дитячого сирітства стає все більш актуальною і болісною для нашого суспільства.

Починаючи з 1998 року в Україні починає розвиватися новий соціальний інститут сімейного виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування – прийомна сім’я.

Прийомна сім’я – це сім’я або окрема особа, яка не перебуває у шлюбі, яка добровільно взяла на виховання та для спільного проживання від 1 до 4-х дітей-сиріт чи дітей, позбавлених батьківського піклування.

Прийомні батьки –  подружжя або окрема особа, яка не перебуває у шлюбі, які взяли на виховання та спільне проживання дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування.

Прийомні діти - діти-сироти і діти,  позбавлені батьківського піклування, влаштовані до прийомної сім'ї.

Прийомні діти виховуються в сім’ях до досягнення ними 18-річного віку, а в разі продовження навчання у професійно-технічних, вищих навчальних закладах І-IV рівня акредитації – до його закінчення.

Держава бере на себе підтримку прийомної сім'ї:

• зберігає за прийомними дітьми статус дитини-сироти та всі відповідні пільги передбачені законодавством;
  • надає кошти на утримання дитини та виплачує грошове забезпечення одному із прийомних батьків;
  • зберігає раніше призначені аліменти, пенсії, інші виплати, які перераховуються на особистий рахунок дітей, відкритий в установах банку.
  • органи опіки та піклування забезпечують збереження житла та майна вихованців та прийомних дітей за місцем його знаходження і здійснюють контроль за його використанням.

Прийомними батьками можуть бути особи, які:

• визнані в установленому порядку дієздатними;
  • не були позбавлені батьківських прав;
  • мають достатнє матеріальне забезпечення;
  • за станом здоров’я можуть виконувати обов’язки щодо виховання дітей;
  • пройшли курс підготовки потенційних кандидатів у прийомні батьки.

Кандидати на навчання направляються до Херсонського обласного центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді для підвищення виховного потенціалу прийомних батьків.

Також для прийомних сімей на постійній основі забезпечується соціальне супроводження, що передбачає надання комплексу правових, психологічних, соціально-педагогічних, соціально-економічних, соціально-медичних та інформаційних послуг, спрямованих на створення належних умов функціонування прийомної сім’ї.

Документи, які необхідні для створення  прийомної сім’ї:

• заяву кандидатів у прийомні батьки про утворення прийомної сім’ї із зазначенням інформації про наявність або відсутність кредитних зобов’язань;
  • копію документів, що посвідчують особу кандидатів у прийомні батьки;
  • довідку про реєстрацію місця проживання особи (для кандидатів у прийомні батьки та членів сім’ї, які проживають з ними на спільній житловій площі);
  • копію свідоцтва про шлюб (для подружжя);
  • висновок про стан здоров’я заявника за формою згідно з додатком 5 до Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов’язаної із захистом прав дитини (866-2008-п), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2008 р. № 866, - для заявників та членів сім’ї, які проживають з ними на спільній житловій площі;
  • довідку про доходи потенційної прийомної сім’ї за останні шість місяців або довідку про подану декларацію про майновий стан і доходи (про сплату податку на доходи фізичних осіб та про відсутність податкових зобов’язань з такого податку);
  • довідку про наявність або відсутність виконавчого провадження стосовно боргових зобов’язань;
  • довідку про наявність або відсутність судимості, видану територіальним органом з надання сервісних послуг МВС за місцем проживання заявника (для кожного заявника та членів сім’ї, які проживають з ними на спільній житловій площі);
  • копію документа, що підтверджує право власності на житло кандидатів у прийомні батьки;
  • довідку про проходження курсу навчання з виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування;
  • письмову згоду всіх повнолітніх членів сім’ї, які проживають разом із кандидатами у прийомні батьки, на утворення прийомної сім’ї, засвідчену нотаріально або написану власноручно в присутності посадової особи, яка приймає документи, про що робиться позначка на заяві із зазначенням прізвища, імені, по батькові, підпису посадової особи та дати.