Хрестівська сільська військова адміністрація
Херсонська область, Каховський район
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

ЧИМ ШКІДЛИВИЙ БЕЗКОНТРОЛЬНИЙ ПРИЙОМ АНТИБІОТИКІВ

Дата: 25.11.2020 14:57
Кількість переглядів: 1495

Фото без опису

Безконтрольний прийом антибіотиків та самостійне призначення КТ і як наслідок — знову ж таки прийом антибіотиків, коли їх не треба пити — дві дуже поширені та небезпечні проблеми, пов’язані з діагностикою та лікуванням COVID-19.

Спочатку про антибіотики. Пити один чи навіть кілька антибіотиків “для профілактики”, “перестраховки”, “бо так робили знайомі” тощо — дуже небезпечне явище, яке існувало й задовго до пандемії. Але саме зараз, коли ефективних ліків для лікування COVID-19 ще не, антибіотики стали невиправданою панацеєю для багатьох пацієнтів та лікарів.

Важливо. Антибіотики неефективні проти вірусів, вони діють на бактерії. Якщо, наприклад, в легенях виникає запалення бактеріального характеру, правильно підібраний антибіотик знищить бактерію, і запалення поступово зникне.

У разі захворювання на COVID-19 запалення в легенях може бути, але найчастіше воно має вірусний характер, тобто викликане вірусом. Антибіотики у цьому випадку зовсім (!) не допоможуть.

Вірусна пневмонія може минути сама по собі, коли організм переможе вірус, однак у важких випадках вона може загрожувати життю людини. Крім того, вірусна та бактеріальна пневмонії можуть “співіснувати”. Це також дуже загрозливий стан для життя. Детальніше

Коли лікар може призначити антибіотик, якщо у вас COVID-19?

У разі появи бактеріальної інфекції або коли пацієнт має дуже високі ризики її розвинути, особливо, якщо знаходиться в групі ризику. Свідченням, що у людини є бактеріальне ураження легень, можуть бути симптоми, такі як: висока температура (середнє значення 38,5) чи кашель з гнійною мокротою. Також свідченням може бути дуже різке погіршення стану, одразу за кілька днів від появи перших симптомів.

Вірусні респіраторні інфекції можуть також бути причиною бактеріальної пневмонії (внаслідок ослаблення імунітету), і лікарям справді може бути складно визначити збудника. Утім, є низка ознак та характеристик, які допоможуть це зробити, відповідно зрозуміти чи потребує людина курс антибіотиків для лікування. Але це повинен робити не сам пацієнт, а лікар!

Тут настанови для лікарів як відрізнити вірусну та бактеріальну пневмонії

Тут протокол по діагностиці та лікуванні негоспітальної пневмонії

Тут ґайдлайн для лікарів щодо лікування COVID-19 повністю

Для запобігання COVID-19 антибіотики також не можна пити. Ще раз: хворобу викликає вірус SARS-CoV-2, а не бактерія, тож антибіотик тут абсолютно безсилий, є марною тратою грошей та небезпечний для здоров’я.

Але недієвість антибіотиків у боротьбі з вірусами чи витрачені марно кошти не найстрашніше у безконтрольному та нераціональному прийомі антибіотиків. Дуже загрозливе і небезпечне явище у зв’язку з цим — антибіотикорезистентність.

Тобто бактерії, які є збудниками небезпечних хвороб, стають стійкими до антибіотиків, і антибіотики фактично перестають на них діяти. Це вже призвело до того, що деякі люди не можуть вилікувати інфекційні хвороби курсом антибіотиків, які допомагали в цих випадках раніше. Якщо так продовжуватиметься далі — все швидше зникатимуть дієві ліки, а люди хворітимуть і помиратимуть від тих хвороб, які можна було б вилікувати за кілька тижнів.

Пандемія COVID-19 робить свій внесок у це явище. Вже є кілька оглядів, які вказують на те, що у переважній більшості випадків антибіотики не були потрібні під час лікування COVID-19. В цьому огляді вказано, що майже 72% пацієнтів отримували антибіотики, в той час, як лише 8% справді цього потребували.  Ще одне дослідження, проведене за участі пацієнтів з відділень інтенсивної терапії, показало, що 54% мали підтверджену чи підозру на бактеріальну інфекцію, але понад 70% з них отримували принаймні один антибіотик для профілактики чи лікування. Уявіть лише, що таке безконтрольне використання антибіотиків зараз відбувається у всьому світі

Зрозуміло, що навіть зараз ми досі не маємо всієї інформації про вірус, а на початку лікарі будь-якими способами намагалися врятувати життя пацієнтів. Але не можна продовжувати ігнорувати невиправдане використання антибіотиків, інакше зовсім скоро нам доведеться боротися з новим глобальним викликом.

Тепер про КТ. Що з ним не так?

Все добре, але не у випадку, коли не маючи жодних на те підстав та симптомів, люди самостійно призначають собі КТ. Це дуже і дуже часто відбувається з пацієнтами, у яких підтверджено COVID-19, а хвороба проходить досить легко (температура 36,6, без кашлю, без задишки).
Зробивши знімок, пацієнти можуть побачити вірусні зміни по типу "матового скла" і починають приймати одразу 2-3 антибіотики з резервного ряду. Але самі по собі дані про вірусне ураження легень є у більшості пацієнтів. І це не є причиною пити антибіотики.

Коли рекомендують робити рентген чи КТ легень у разі COVID-19? Детальніше

? Їх не варто робити для первинної діагностики COVID-19. Тестування на наявність вірусу залишається єдиним специфічним методом діагностики. Завжди потрібне підтвердження тестом, навіть якщо знімок показує зміни.

? Крім того, зміни на знімку можуть бути викликані іншими інфекціями та хворобами — грипом, SARS чи MERS. Це сильно нівелює специфічність цього виду діагностики для COVID-19.

? Знімок також навряд покращить клінічні результати у разі хвороби, тобто зробите ви його чи ні — одужання не настане швидше. Такі висновки наводить огляд із Кокранівської бази даних. Це стосувалося пацієнтів з інфекцією нижніх дихальних шляхів, які мали чи не мали рентгену. 

? Робити знімок рекомендовано госпіталізованим пацієнтам із важким перебігом хвороби, що мають конкретні клінічні показання до КТ, наприклад, задишку чи наявність супутньої патології. В будь-якому разі направляти на КТ чи рентген має лише лікар.

Тож що може зробити кожен з нас вже сьогодні?

По-перше, не пити антибіотики навмання при появі незначних симптомів та не вимагати у свого лікаря їх вам виписати, бо у вас болить горло чи треба що-небудь пропити. Запам’ятайте, що антибіотики — не панацея, і скоріш за все, навіть якщо ви їх пили (призначивши самостійно) і вам стало легше — це не їхня заслуга.

По-друге, не призначайте собі та не направляйте своїх близьких чи друзів на КТ, якщо вам цього не сказав зробити лікар. Результати дослідження можуть спонукати робити вас необдумані рішення щодо свого здоров’я і ще більше нашкодити, ніж мати користі.

По-третє, якщо вам виписали антибіотики — важливо пропити їх правильно. Дотримуйтеся курсу, який вам призначив лікар, не переривайте лікування, навіть якщо вам вже стало легше, не допивайте антибіотик за членами своєї сім’ї, якщо є залишки. Такі дії лише посилюють стійкість бактерій до антибіотиків.

І наостанок, всі рішення щодо свого здоров’я, а особливо щодо прийому антибіотиків, робіть зі своїм сімейним лікарем. Якщо ж ваш лікар мало не у кожному випадку хвороби прописує вам антибіотик, запитайте чим він або вона керуються, коли дають таку настанову вам як пацієнту. Пояснення має ґрунтуватися, передусім, доказовою медициною та здоровим глуздом. Якщо їх бракує у поясненні — краще оберіть іншого лікаря.

Джерело: https://suprun.doctor/zdorovya/chim-shkidlivij-bezkontrolnij-prijom-antibiotikiv.html?=page1479


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень