ТУРБОТА ПРО ДІТЕЙ ТА ЗАХИСТ ЇХНІХ ПРАВ - НАШ ОБОВ'ЯЗОК
Виховання не тільки власних дітей, а й турбота про дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, подолання процесу «соціального відторгнення» таких дітей та залучення їх до нормального процесу природного буття має стати обов’язком всіх дорослих. Адже показником розвинутого суспільства є ставлення до молодого покоління, розуміння того, що чужих дітей не буває.
В Україні функціонує державна система служб та інституцій, підпорядкованих органам державної влади та місцевого самоврядування, які покликані забезпечувати належний захист дітям незахищених категорій. У Хрестівській територіальній громаді майже відразу після об’єднання було створено відділ соціального захисту при сільській раді, який повинен був опікуватися такими дітьми. Проте, на жаль, знайти фахівців, які працюватимуть на благо незахищених верств населення, поки ще не вдалося.
Але для Хрестівської ОТГ це не стало перепоною для того, аби виконувати свій обов’язок щодо захисту прав дітей-сиріт. Як розповіла секретар Хрестівської сільської ради Анастасія Матковська, ще у минулому році запроваджено державну програму допомоги дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування, якою передбачені грошові компенсації у держбюджеті на придбання нерухомості особам зазначених пільгових категорій.
- Після того, як минулоріч в держбюджеті передбачили виділення коштів на придбання житла дітям із незахищених категорій, ми не вагаючись розпочали роботу у цьому напрямку. Спеціально створена місцева комісія склала список із осіб віком від 18 до 23 років, до якого увійшло 7 дітей-сиріт, які стоять на обліку у Хрестівській громаді. На жаль, одну кандидатуру було відхилено, оскільки на той час сироті виповнилося повних 23 роки. Завдяки нашій оперативній роботі вже у поточному році із державного бюджету було виділено 481 305 грн. на придбання житла. Проаналізувавши ринок нерухомості в нашій громаді, ми дійшли висновку, що за ці кошти нам вдасться придбати лише 2 житла для дітей, які у списку стоять першими і раніше стали на облік, - розповіла Анастасія Матковська.
Тож, повноправною господаркою власного будинку стала Наталія Коцулим, 1999 року народження, яка народилася в с.Долинське, але вже тривалий час проживає в Хрестівці. Дівчина самостійно оглядала й обрала собі житло, тому наразі проживає у затишному й комфортному будинку, на придбання якого із бюджету було виділено 240 625 грн.
Рідна сестра нової домовласниці Світлана Коцулим, 1997 року народження, яка вже має 2-х неповнолітніх дітей і проживає в орендованому будинку, до кінця цього року також має отримати власне житло. Як повідомила Анастасія Матковська, проблема того, що досі їй не придбано будинок, полягає в тому, що дуже часто у продавців нерухомості немає всіх необхідних документів на житло.
- Аби придбати помешкання На-талії Коцулим, навіть за відсутності спеціаліста із соціального захисту, мною на добровільній основі завдяки спільній та злагодженій співпраці організацій, дотичних до цього питання, було виконано величезний об’єм підготовчих, організаційних, нотаріальних та банківських дій. Наразі, через певні карантинні обмеження пошук будинку для Світлани Коцулим є ще більш утрудненим. Проте, сподіваюся, що до кінця поточного року вона разом із своїми дітлахами переїде до власного помешкання, - наголосила А.Матковська.
За новими правилами вартість прилеглої до будинку земельної ділянки розраховується та сплачується окремо, проте кошти із бюджету були виділені і на будинок, і на присадибну ділянку. Нова власниця житла повинна була сплатити лише вартість нотаріальних послуг із переоформлення оселі.
- Зараз дуже важко самостійно заробити на власне житло, навіть у селі. Тому участь у подібних державних програмах – гарний шанс почати доросле життя й «звити власне гніздо», тим паче у рідному краї, де народився і виріс. Отримати житло згідно черги мав інший хлопець, проте він жодного разу не з’явився на засідання комісії. Але, на мою думку, придбання будинку за бюджетні кошти – це подарунок долі, який не варто ігнорувати, - зазначає А.Матковська.
У поточному році Хрестівська сільська рада продовжує активну роботу в напрямку залучення державних коштів на придбання житла для дітей-сиріт та дітей-інвалідів.
Так, ще в липні під головуванням сільського голови Олексія Трояна відбулося засідання комісії, яка сформувала та затвердила список дітей із 19 осіб (двоє із яких – діти-інваліди), які перебувають на квартирному обліку в громаді. Згідно постанови, на одну дитину-сироту в цьому році передбачено 365 521 грн., на дитину-інваліда – 483 431 грн. Як зазначила А.Матковська, протокол засідання місцевої комісії затверджений рішенням виконавчого комітету сільської ради та направлений на розгляд обласної комісії, яка відповідно до умов надання субвенції з державного бюджету протягом 10 робочих днів розгляне пропозиції всіх місцевих комісій Херсонської області, сформує загальний список дітей та розділить державну субвенцію по громадах.
Сподіваємося, що коштів, виділених із держбюджету цьогоріч, вистачить на те, аби якомога більше дітей незахищених категорій отримали власні помешкання у рідній громаді. А ми, в свою чергу, вітаємо нову повноправну господарку власного будинку і зичимо їй затишного, сімейного щастя у своїй оселі, адже власне житло є хорошим стартом у доросле життя.
Ірина ТЕРЛЕЦЬКА
Джерело: Газета «Голос Таврії» № 29 (10493) 13 серпня 2020 року