Хрестівська сільська військова адміністрація
Херсонська область, Каховський район
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

ЯКЩО ВАШІ ПРАВА СПОЖИВАЧА ПОРУШЕНІ

Дата: 13.07.2018 08:50
Кількість переглядів: 760

Фото без опису Відповідно до статті 8 Закону України «Про захист прав споживачів» (далі – Закон), у разі виявлення протягом встановленого гарантійного строку недоліків придбаного взуття споживач, в порядку та у строки, що встановлені законодавством, має право вимагати:

1) пропорційного зменшення  ціни;

2) безоплатного усунення недоліків товару в розумний строк;

3) відшкодування витрат на усунення  недоліків товару.

У разі виявлення протягом встановленого гарантійного строку істотних недоліків, які виникли з вини виробника товару  (продавця, виконавця), або фальсифікації товару, підтверджених за необхідності висновком експертизи, споживач, у порядку та у строки, що встановлені законодавством і на підставі   обов’язкових для сторін правил  чи договору, має право за своїм вибором вимагати від продавця або виробника:

1) розірвання договору та повернення сплаченої за товар грошової суми;

2) вимагати заміни товару на   такий же товар або на аналогічний,  з числа наявних у продавця (виробника), товар.

Істотний недолік – недолік,  який робить неможливим чи  недопустимим використання товару відповідно до його цільового призначення,  виник з вини виробника (продавця, виконавця), після його усунення проявляється знову з незалежних  від споживача причин і при цьому наділений хоча б однією з нижченаведених ознак:

а) він взагалі не може бути  усунутий;

б) його усунення потребує понад чотирнадцять календарних днів;

в) він робить товар суттєво  іншим, ніж передбачено договором.

З огляду на вищезазначене, споживач подає письмову заяву на ім’я суб’єкта  господарювання, в якій викладає суть питання. Суб’єкт господарювання повинен зареєструвати заяву споживача.  Якщо суб’єкт господарювання відмовляє споживачу у реєстрації його заяви, споживач направляє звернення  поштою з повідомлення про вручення. Положеннями Закону, передбачено, що вимоги споживача розглядаються  після пред’явлення  споживачем розрахункового документа, а щодо товарів, на які встановлено  гарантійний строк, – технічного паспорта чи іншого документа, що його замінює, з позначкою про дату продажу.

Крім того, в разі порушення ваших прав, як споживача ви маєте право звернутися до суду або Держпродспоживслужби України (01001, м. Київ, вул. Б.Грінченка,  1), її територіальних органів (адреси та телефони  територіальних органів Держпродспоживслужби можна знайти на сайті www.consumer.gov.ua ), які  знаходяться в областях та м. Києві.  

Держпродспоживслужба та її територіальні органи розглядають всі звернення  споживачів, права яких  було  порушено, у встановлений чинним законодавством термін. Згідно зі ст. 5  Закону України «Про звернення громадян», звернення може бути усним чи письмовим.

Усне звернення   викладається громадянином на особистому  прийомі або за допомогою засобів телефонного зв’язку через визначені   контактні центри, телефонні “гарячі лінії” та записується (реєструється) посадовою особою.

Письмове звернення   надсилається поштою або передається громадянином до відповідного органу, установи особисто чи через   уповноважену ним особу, повноваження якої оформлені відповідно до законодавства. Письмове звернення  також може бути надіслане з використанням мережі Інтернет, засобів електронного зв’язку (електронне  звернення). У зверненні має бути  зазначено прізвище, ім’я, по батькові, місце проживання громадянина, викладено суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги. Письмове  звернення повинно бути підписано  заявником (заявниками) із зазначенням дати. В електронному зверненні також   має бути зазначено електронну  поштову адресу, на яку заявнику може бути надіслано відповідь, або відомості  про інші засоби зв’язку з ним. Застосування електронного цифрового підпису при надсиланні електронного  звернення не вимагається.

При зверненні до Держпродспоживслужби подаються наступні документи:

 – звернення;

 – копія звернення до суб’єкта господарювання, – копія документу, який засвідчує факт придбання продукції;

 – копія технічного паспорта чи іншого документа, що його замінює, з позначкою про дату продажу;

 – інші документи, які стосуються розгляду звернення.

 

                                                                          ПАМ’ЯТКА СПОЖИВАЧА:                                                                      Як діяти покупцю, який випадково розбив чи пошкодив  товар у магазині?

Досить часто трапляються такі неприємні ситуації, коли в магазині покупець ненароком  впускає або ж зачіпає товар, який  лежить неналежним чином, і він розбивається чи пошкоджується. І, як правило,   працівники  магазину/адміністрація/охорона починають відразу вимагати сплатити кошти за  такий зіпсований товар. У  таких ситуаціях, перш за все, потрібно з’ясувати, хто насправді винен в   тому, що товар пошкоджено –  покупець, адміністрація магазину, яка неправильно зберігала/розмістила цей  товар в торговому залі, чи можливо зовсім інший покупець? Важливо зазначити, що Закон України «Про   захист прав споживачів» у таких ситуаціях однозначно захищає покупця (споживача). Однак в таких ситуаціях   часто буває багато нюансів.

Згідно зі статтею 323 Цивільного кодексу України, ризик випадкового знищення  та випадкового пошкодження (псування) майна несе його власник, тобто магазин. Відповідно до ст. 668 Цивільного кодексу України ризик випадкового знищення або випадкового пошкодження товару переходить до покупця з моменту передання йому  товару. Тобто, коли продукція не передана покупцю, ризик пошкодження лежить  на власникові/магазинові, а тому покупець не повинен сплачувати кошти за розбитий/зіпсований товар, оскільки   він ще не придбав його. Якщо ж адміністрація/охорона магазину наполягає на своєму, вимагайте скласти акт  про нанесення шкоди та надати  факти, які, на думку адміністрації магазину, доводять вашу вину. Слід підкреслити, що вину покупця, а також чи він повинен платити за такий товар може встановити тільки суд. Тобто  покупець повинен пам’ятати – нічого на місці не оплачується, на місці тільки фіксується. Якщо адміністрація  магазину відмовляється  складати  будь-які акти і однаково вимагає сплатити кошти, покупець повинен пам’ятати,   що відповідно до ч. 2 ст.17 ч.2 Закону України «Про захист прав споживачів» забороняється примушувати  споживача придбавати продукцію неналежної якості або непотрібного йому асортименту.

Однак споживачу  необхідно довести, що він  розбив/зіпсував товар випадково. І у цьому може дуже допомогти запис із  камери відео-спостереження. У  випадку, коли адміністрація/охорона магазину переходить до більш рішучих дій  і взагалі не випускає покупця  з приміщення, слід згадати ще й про пункти 1, 4 і 5 статті 19 Закону України   «Про захист прав споживачів», в яких йдеться про заборону нечесної підприємницької практики та агресивної   діяльності. Так, агресивною  вважається підприємницька практика, яка фактично містить елементи примусу,  докучання або неналежного  впливу та істотно впливає або може впливати на свободу вибору або поведінку  споживача стосовно придбання продукції». Крім того, як агресивні забороняються такі форми підприємницької  практики: створення враження, що споживач не може залишити приміщення продавця (виконавця) без укладення  договору або здійснення оплати, а також вимога оплати продукції, наданої продавцем (виконавцем), якщо  споживач не давав прямої і  недвозначної згоди на її придбання.

У випадку, коли після всіх аргументів  покупця однаково продовжують примушувати платити за розбитий/пошкоджений товар і відмовляються складати  акт та фіксувати ситуацію на місці, він повинен викликати поліцію.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень